Δελτίο Τύπου

Το 1ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου – Καπετανάκειο υλοποιεί βραχυπρόθεσμο σχέδιο στο πλαίσιο της Δράσης ΚΑ1- Μαθησιακής Κινητικότητας Μαθητών και Προσωπικού του Τομέα Σχολικής Εκπαίδευσης του Προγράμματος Erasmus+ 2022 με θέμα «Αναπτύσσοντας Δεξιότητες για το μέλλον».

Λόγω των υπαρχόντων συνθηκών και αλλαγών που συντελούνται στην τοπική και ευρύτερη κοινωνία (πολυπολιτισμικότητα, νέες επαγγελματικές προκλήσεις, επιστημονικές εξελίξεις και επανάσταση στην διαχείριση της πληροφορίας), ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας σε συνεννόηση με τη Διεύθυνση θεώρησε αναγκαία την ενσωμάτωση και καλλιέργεια στη σχολική καθημερινότητα των Ήπιων Δεξιοτήτων οι οποίες θα εμπλέκουν όλους τους μαθητές ισότιμα.

Στόχοι μας είναι η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του σχολείου γνωρίζοντας-μελετώντας , μέσω της ευρωπαϊκής κινητικότητας, την διεθνή εκπαίδευση, την εκπαίδευση των ξένων χωρών και την εκπαίδευση για την ανάπτυξη και η να ανταλλαγή εμπειριών και καλών πρακτικών με χώρες και εκπαιδευτικά προγράμματα άλλων χωρών για τη βελτίωση εκπαιδευτικών και μαθητών.

Ερχόμενοι σε επαφή με παιδαγωγικές προσεγγίσεις άλλων χωρών και εμπλουτίζοντας την υπάρχουσα εμπειρία μας με τη συνεργασία μας με τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς τους στοχεύουμε να αναβαθμίσουμε συνολικά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του σχολείου μας. Ειδικότερα επιθυμούμε να καταστήσουμε το σχολείο ΄φιλικότερο΄ στους νυν μαθητές του και να ενδυναμώσουμε τη σχέση των μαθητών με το σχολείο δίνοντας παράλληλα έμφαση στην διαφορετικότητα των μαθητών και στις διαφορετικές μαθησιακές ανάγκες και δεξιότητες. Η ανάπτυξη δεξιοτήτων θα συντελέσει στην δημιουργικότητα, προσαρμοστικότητα, θετική σκέψη και εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες συνδέοντας το σχολείο με την ζωή, τη γνώση με την πράξη και το παρόν με το παρελθόν και το μέλλον.

Η υλοποίηση και διάχυση της νέας γνώσης μεταξύ των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και το άνοιγμα στην κοινωνία με εκπαιδευτικές επισκέψεις, πολιτιστικές εκδηλώσεις και δημιουργία δικτύων μάθησης και επικοινωνίας με τον ευρύτερο εκπαιδευτικό χώρο αποτελούν πυλώνα επιτυχίας της επιμόρφωσης.